Osobnostní profily: Cholerik a hysterka

Podle Galéna a Junga je cholerik dráždivý, vznětlivý, snadno vyletí, ovšem jeho hněv netrvá dlouho. Pokud hovoříme o mužích, pak hovoříme o cholericích. Ženským protějškem jsou „hysterky“.

Cholerikům vládne oheň, vznětlivost. Ten přináší do života aktivitu a vzrušení. S cholerikem se nemůžete nudit. Potřebují mít kontrolu nejen nad životem svým, také svých blízkých i nad situacemi. Pokud se vše nevyvíjí podle jejich představ, srší kolem sebe oheň a síru.

V případě ohrožení, neúspěchu kolem sebe kopou.
Cholerici mají rádi jistoty a bezpečí. A to na všech úrovních. Ať už doma nebo v práci či volném čase. Kontrolují nejen finance a hmotné statky, takže se mnohdy mohou zdát lakomí, také své blízké a celé okolí. Jejich předností je síla, soutěživost, aktivita. Spojíme-li cholerika s ohnivým živlem, máme tu výbušného člověka, který sice rychle uhasíná, jenomže mezitím stihne často popálit někdy i spálit část svého okolí. Když není vše po jejich, stávají se nepřátelskými. Přitom si neuvědomují, jak mohou svým blízkým ubližovat.

Po čem touží?
Cholerik touží zářit a být oporou a podporou nejen své rodiny. Na jedné straně chce být světýlkem na vaší pouti, z druhé strany je plamenem, který přináší zkázu. A přitom jsou tak citliví. Dotýkají se jich mnohé životní situace. Sami jsou schopni rozdmýchat z malé jiskřičky obrovský požár. Pamatují si každičkou situace, kterou vyhodnotili jako nečestnou, ať už vůči sobě či svým blízkým. Ukládají si tyto situace do podvědomí, jako kostlivce do skříně.


Jak je to s jejich zdravím? Ke kterým nemocem mají „sklony“‘?

Cholerici by byli rádi také pány svého zdraví. Neumí však zvládat svou energii a vše zbytečně prociťují. Jsou tím velmi zranitelní. Jejich způsob reakce na životní situace se tak bude pravděpodobně projevovat na některých orgánech, především na trávícím traktu, který bude bobtnat stejně, jako cholerik. A tak si mohou „užívat“ bolesti žaludku, střev, průjmy či zácpy až k nádorům tohoto systému. U žen to bývá častěji močový měchýř. Možná vás už nebaví věčně poučování tchýně, která se vám zrovna roztahuje na gauči. Podobně může reagovat také štítná žláza. Býváte-li často unaveni, přemýšlejte o tom, na kterou situaci jste naštvaní. Zlost nám ubírá životní sílu. 

Cholerik vám odpustí, ovšem nikdy nezapomene…
Pokud jste, dle jeho uvážení, někdy cholerikovi ublížili, sice vám odpustí, ovšem nikdy nezapomene. A s přibývajícími léty tato vlastnost sílí. Rádi by do budoucnosti, jenomže je svazuje minulost.
Existuje jedna možnost, jak z tohoto kruhu vystoupit. Pochopit, že jistota je pouze v nejistotě….
Cesta je jen jediná, v našich hlavách začíná…. A hezký život si můžeme udělat jen my sami….

Antonie Krzemieňová

Odkaz na originál článku.