Psychosomatika pro všední den

Psychosomatika se stala moderním slovem a používá ho kdekdo. Dnes se za ním skrývají mnohé esoterické směry, stejně jako různé praktiky alternativní medicíny. A v neposlední řadě se tímto slovem ohání mnozí lékaři. Co je skutečně psychosomatika a co se za ní jen vydává?

Vyjdeme-li z původu tohoto slova, jedná se o spojení psychiky a těla. Možná ještě lépe, projevu myšlenky v hmotě. O tom, že právě psychika má vliv na fyzično dnes už většinou nikdo nepochybuje. Určitě jste i vy již alespoň několikrát slyšeli, že to či ono máte od psychiky. Jaký je skutečný význam psychosomatiky, i u nás již dnes uznávaného lékařského oboru? Jak už to my, lidé umíme, vykládáme si tento pojem ‚po svém‘. Mnohdy tak, jak se nám to zrovna hodí. Ostatně, tak to přece děláme se vším.

Nedávno jsem přednášela na esoterickém veletrhu a v programu jsem si všimla jedné přednášky, která nesla honosný název – ‚psychosomatické terapie‘. Trochu mne mrzelo, že jsem se nemohla zúčastnit. Myslím si, že toho o tomto oboru vím dost a jsem přesvědčená, že sám o sobě není terapiemi. No, třeba bych konečně pochopila a něco se přiučila. Možná, jak se stát psychosomatickým odborníkem přes noc. Prostě se překabátit. Jedna známá mi vyprávěla, jak byla u jedné ‚psychosomatičky‘ na konzultaci. Zajímalo mne, jak takové sezení vypadá. Vyprávěla, že si sedly proti sobě ke stolu, paní vzala papír a kreslila – tady jste vy, tady váš manžel, tady váš syn. Někteří již možná tušíte, že šlo o ‚konstelace‘ a ne psychosomatiku. Poslední dobou se velmi často setkávám s přejmenováním různých esoterických praktik právě na toto slovo, které v současnosti ‚táhne‘. A tak mnozí podvádějí v zájmu ‚cesty ke zdraví‘ své klienty. Přejmenovali své obory jako například konstelace, práci s tzv. energiemi, regrese, kineziologii, různé uzdravování vztahů, koučové, celostní uzdravování, a mnohé další obory zahrnované pod alternativní medicínu, právě na psychosomatické terapie. Na ně dnes lákají své ovečky. Je to stejné, jako když lákají ‚šmejdi‘ důchodce na své akce. Jedná se o manipulaci s lidmi, kteří hledají svou cestu ke zdraví.
Co tedy skutečně psychosomatika obnáší? To, co je pro lidský život nejdůležitější. Vazbu mezi myšlenkou a tělem. Jinak řečeno, podle toho, jak myslíš, budou tvé tělo sužovat určité nemoci. Podle přesných pravidel. Psychosomatika má své zákonitosti, které souvisejí s vývojem. Cesta ke zdraví vede od zjištění ‚spouštěče‘, tedy způsobu vnímání určitých situací jedincem, ke změně tohoto vnímání. Pro některé mám špatnou zprávu. Tuto změnu za vás nikdo nemůže udělat. Opravdu jste v tom sami. Jediné, čím vám může někdo pomoci, je specifikovat způsob vašeho myšlení, vysvětlit zákonitosti, které spouštějí problémy v těle či ve vaší hlavě. Protože i psychické nemoci mají stejný původ a nejsou ničím jiným, než kombinací z toho základního dosud nevyřešeného. Na vašich myšlenkách záleží vaše zdraví. A dnes již mnoho z vás nepochybuje, že síla myšlenky je opravdu veliká.
Psychosomatika také není rozhovor s lékařem či psychologem, po kterém následuje doporučení na terapie, jako je třeba bubnování, akupunktura, akupresura a jiné zajímavé výdělečné činnosti. K nim se uchylují naše studované hlavy, sedící v ordinacích či vystavující na odiv své chabé znalosti o vlivu myšlení na tělo v mediích. Jak to poznáte? Pokud vám někdo začne tvrdit, že třeba takové ledviny jsou o vztazích, utečte. Stejně tak, když začne vykládat, pokud vás bolí záda, máte toho hodně na hrbu, nebo když máte průjem, tak máte ‚posraný‘ život. Tento člověk toho o psychosomatice ví velmi málo a pravděpodobně četl pouze některé esoterické knihy, které jsou zavádějící a založené na obecných lidových rčeních. Na každém šprochu je sice pravdy trochu. Bohužel, opravdu jen trochu. Je to obrovská škoda, protože tělo napoví, a každá jeho nemoc říká, jak dotyčný myslí. Ze způsobu myšlení tedy můžeme odvodit, jakou budeme mít nemoc a z již projevené nemoci zase, jakým způsobem přistupujeme k životu, k řešení situací, a jaký je náš dominantní způsob vnímání.
Možná se někde dovíte, že třeba takovou depresi máte proto, že jsou na vás napojeny ‚duše‘, které vám sají energii. Můžete tomu věřit. Je to jednoduché a pak, v tomto případě za nic nemůžete. Ostatně, vždy je přece potřeba najít viníka. Takto se zbavíte zodpovědnosti. I když, ve skutečnosti to tak není. Je to jenom výmluva. I u lékaře vám nechají podepsat papír, kde se zbavují odpovědnosti. Jenom si to ve své hlouposti nechceme obvykle připustit. Zodpovědnost za své zdraví si stále nesete sami. Pokud si myslíte, že ne, lžete si do kapsy. Nebo – začnete řešit svůj život, změníte svůj pohled na svět, poperete se se situacemi, které vás trápí. Pak máte šanci na uzdravení. Opravdu totiž platí – emocí k nemoci. Z mého pohledu jsou nemoci zbytečné. Je na vás, zda chcete takto žít dál nebo vystoupit ze začarovaného kruhu a být zdraví. Můžete také dát na školskou medicínu a věřit, že jste obětí bakterií či někoho zlého, kdo na vás tu kterou nemoc hodí. Nemoc je dobrý obchodní artikl.
Pokud bychom chtěli definovat psychosomatiku obecně, pak je to taková škola života. Pravidla chování a jednání nejen v krizových situacích. Je fakt, že za své zdraví či nemoci si můžeme sami. Polehčující okolnosti je, že jsme to mnohdy netušili. A tak přejímáme vzory chování po svých předcích a svádíme to na genetiku. Zdraví prý máme ve svých prstech. Omyl. Máme ho ve svých hlavách. Nemoc je nezvládnutá životní situace. Je na nás, zda o svém životě necháme rozhodovat jiné nebo se staneme ‚dospělými‘. A psychosomatika, ta nám ukazuje, kde v životě děláme chyby. Jako v diktátě.
Vím, není lehké najít svou cestu ke zdraví sám. A možná ještě těžší je vybrat si toho, kdo mi pomůže. Zkuste to třeba pro začátek s knihami Síla myšlenky I – IV. Možná vám otevřou oči a vy začnete na svět koukat jinak. Nebo budete lpět na tom, co vás dosud naučili. Je to jen a jen na vás. Prostě si vyberte.
Antonie Krzemieňová

Odkaz na originál článku.